Warning: A non-numeric value encountered in /home/silesiat/domains/mdent.net.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5566
32 228 78 74; 690 08 78 74 mdent@mdent.net.pl

CZYM JEST PARADONTOZA

Paradontoza jest obok próchnicy najczęściej występującą chorobą prowadzącą do utraty zębów. Paradontoza to choroba przewlekła. Początkowo obejmuje tylko dziąsła. W późniejszym stadium, oprócz dziąseł, choroba atakuje również pozostałe tkanki otaczające zęby i jest to wówczas zapalenie przyzębia. U dzieci i młodzieży najczęściej występują zapalenia dziąseł związane z płytką nazębną, u dorosłych przewlekłe zapalenia przyzębia.

Leczenie paradontozy przebiega w kilku etapach. Prowadzone jest w naszym gabinecie przez doświadczony zespół lekarzy pod nadzorem specjalisty paradontologa oraz we współpracy z profesjonalnymi higienistkami. Kluczową sprawą w opanowaniu choroby jest doprowadzenie do ustąpienia objawów chorobowych i ochrona pacjenta przed jej nawrotem. Tylko dobra współpraca między pacjentem i lekarzem prowadzącym umożliwia utrzymanie efektów leczenia na długie lata. Najważniejszą rolę spełniają w tej sytuacji systematyczne wizyty kontrolne.

OBJAWY I PRZYCZYNY PARADONTOZY

Przyczyny rozwoju zapalenia przyzębia są złożone. Najważniejszą przyczyną powstawania paradontozy jest bakteryjna płytka nazębna. Czynnikami ryzyka rozwinięcia się zapalenia przyzębia są:

  • wiek (wraz z wiekiem wzrasta występowanie i zaawansowanie zapaleń przyzębia),
  • płeć (częściej u mężczyzn),
  • genotyp,
  • palenie tytoniu,
  • choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca.

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to przede wszystkim zaczerwienione, obrzęknięte, bolesne i krwawiące podczas szczotkowania dziąsła, cofanie się dziąseł, nadwrażliwość zębów i ich rozchwianie, nieświeży oddech.

LECZENIE PARADONTOZY

Leczenie paradontozy odbywa się etapowo. Pierwsza faza leczenia, to eliminacja stanu zapalnego tzw. FAZA HIGIENIZACYJNA. Po jej zakończeniu przechodzimy do FAZY KOREKCYJNEJ z zabiegami resekcyjnymi i regeneracyjnymi. Ostatnim etapem leczenia jest FAZA PODTRZYMUJĄCA, która umożliwia utrzymanie wyników leczenia i zapobieganie nawrotom.

Zapalenia dziąseł są najczęściej w pełni odwracalne, łatwo poddają się leczeniu. Już po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia, objawy chorobowe cofają się i możemy oczekiwać pełnego wyleczenia. Wystarczająca jest z zazwyczaj odpowiednia higiena jamy ustnej i włączenie tzw. programu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, dokładne usunięcie złogów naddziąsłowych, zastosowanie past do zębów o działaniu antypłytkowym i przeciwzapalnym oraz miejscowe zastosowanie antyseptyków (głównie płukanek).

Obiecujące są rokowania w przypadku przewlekłych zapaleń przyzębia. Dla uzyskania wieloletniego zatrzymania choroby wystarczające bywa leczenie niechirurgiczne (maszynowe lub ręczne usunięcie w znieczuleniu miejscowym złogów poddziąsłowych).

W przypadku bardziej zaawansowanych stanów zapalnych konieczne jest leczenie chirurgiczne. Leczenie zapaleń przyzębia bezwzględnie wymaga regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym i dużej dbałości w pielęgnacji domowej.

DLACZEGO MY?

Jako doświadczony i dobry dentysta paradontolog, prowadzę swoją praktykę lekarską na terenie miast Katowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Specjalizuję się w leczeniu chorób przyzębia, w eliminacji zapaleń dziąseł oraz w leczeniu i zapobieganiu paradontozie. Odpowiednia profilaktyka wpływa na trwałość wszelkich rekonstrukcji w jamie ustnej, a prawidłowa higiena jest gwarancją przetrwania koron, wypełnień i wszczepień zębowych. Dzięki współpracy pacjenta z gabinetem, ciągłości opieki oraz systematycznym kontrolom stomatologicznym możesz zapomnieć o bolących zębach, nieświeżym oddechu i ubytkach próchnicowych.

Zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy

ul. Bytkowska 21, 41-106 Siemianowice Śląskie

Kontakt