Warning: A non-numeric value encountered in /home/silesiat/domains/mdent.net.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5566
32 228 78 74; 690 08 78 74 mdent@mdent.net.pl

zlamany_zabCo zrobić kiedy złamie się ząb?

Złamany czy odłamany ząb to nie tylko kwestia estetyki i zaburzenie pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim poważna problematyka zdrowotna. Uspokajamy jednak – odłamaną część korony czy wybity ząb na szczęście można uratować, należy jednak jak najszybciej zgłosić się o pomoc do dentysty. To właśnie lekarz stomatolog wyznacza plan leczenia na podstawie tego, jaki fragment zęba został ułamany i jakie są szanse odbudowy utraconego zęba.

Pierwszym krokiem w przypadku złamanego zęba to zabezpieczenie fragmentu lub całego zęba, który uległ uszkodzeniu. Należy więc odłamane lub wyrwane części zęba zabezpieczyć i przechowywać w wilgotnym środowisku oraz niezwłocznie dostarczyć do dentysty. Wilgotne środowisko to na przykład pojemnik z solą fizjologiczną lub nawet… trzymanie zęba w ustach i zabezpieczenie go w ten sposób własną śliną.

Nie bez przyczyny podkreślamy tu kwestię czasu, ponieważ powodzenie leczenia stomatologicznego w dużej mierze zależy właśnie od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do momentu pojawienia się u lekarza. Innymi kwestiami są: wiek pacjenta i stan jego uzębienia.

Jak ratuje się złamany ząb?

W przypadku złamanego zęba przeprowadzamy drobne zabiegi chirurgiczne, jak wydłużenie korony klinicznej czy też ortodontyczną ekstruzję zęba, tzn. jego wysunięcie z zębodołu. Wszystko po to, żeby zwiększyć powierzchnię korony zęba i umożliwić jego odbudowę. Jeżeli dojdzie jednak do niekorzystnego przebiegu linii złamania, czyli głęboko poddziąsłowego urazu, wówczas czasami lepiej taki ząb usunąć i uzupełnić za pomocą wszczepu lub mostu.

Bardzo kłopotliwe jest złamanie zęba przedniego, widocznego przy uśmiechu, czyli w tzw. strefie estetycznej. Wówczas możemy zastosować rozwiązanie czasowe, czyli zaopatrzyć pacjenta w ząb tymczasowy, który zostanie wymieniony w momencie wykonania ostatecznej odbudowy.

Drobne uszkodzenia koron zębów znakomicie naprawia się za pomocą materiałów kompozytowych. Leczenie to wykonywane jest na jednej wizycie, w znieczuleniu lub bez, w zależności od potrzeby i preferencji pacjenta. Większe uszkodzenia zębów żywych mogą wymagać leczenia kanałowego.

Proszę pamiętać, że najważniejsze w przypadku urazu zęba to nie panikować i niezwłocznie udać się do stomatologa. Szybka interwencja w przypadku utraconego całego lub części zęba pozwoli uniknąć większych problemów stomatologicznych w przyszłości. Dodamy jeszcze, że ząb po urazie wymaga wielomiesięcznej obserwacji.